top of page
Writer's picturePozar Hajnalka

Principi pravilne ishrane dojilja

Updated: Feb 27, 2023


ISHRANA DOJILJA

Dojenje je veština za koju je potrebno vreme da se razvija i navikne. Ovo je najlakši i najzadovoljniji način da nahranite Vašu bebu. Majčino mleko je skrojenu po potrebama i meri bebe, sadrži vitamine i minerale i uvek je dostupno, ono takođe nudi zaštitu od određenih infekcija i pomaže u poboljšanju dugotrajnog zdravlja bebe.


Hrana i piće koje treba uključiti u ishranu tokom perioda dojenja


Najvažnije je da u vašu ishranu uključite širok izbor sveže, izbalansirane, raznovrsne zdrave hrane.


Voće i povrće

Trudite se da konzumirate najmanje 5 porcija voća i povrća dnevno. Sveže, smrznute, sušene ili konzervisane (u soku) - mogu biti deo vaših ciljnih “5”– izbegavajte voće/ povrće sa dodatkom soli ili šećera.



Skrobna hrana

Skrobna hrana (ugljeni hidrati) je važan izvor energije, pojedinih vitamina i vlakana. Ovo uključuje hleb, krompir, žitarice za doručak, pirinač, testenine i rezance. Birajte integralne, umesto rafinisanih (belih) proizvoda, koliko god je to moguće.



Belančevine

Namirnice u ovoj grupi uključuju meso, ribu, živinu, jaja, pasulj, mahunarke i orašaste plodove. Ciljajte da unosite 2 porcije ribe svake nedelje – od toga bar masnu ribu poput lososa, sardina ili skuše. Ajkula i sabljarka mogu da sadrže više žive od drugih vrsta riba, i ne treba uzimati više od 1 porcije nedeljno.

Mleko

Mlečni proizvodi uključuju mleko, sir i fermentisane proizvode- jogurt, kefir. Sadrži kalcijum i druge esencijalne hranljive materije. Kada je moguće, birajte proizvode sa niskim sadržajem masti, kao što su polu-obrano, jednopostotno ili obrano mleko, nemasni jogurt i sveži/tvrdi sir sa smanjenim sadržajem masti. Ako više volite alternative mleka, kao što su pića od soje/badema i jogurti, izaberite nezaslađene verzije obogaćene kalcijumom.


Hrana i piće koje treba izbegavati


Kofein

Kofein se nalazi kako u čaju i kafi, tako i u čokoladi, raznim energetskim i bezalkoholnim pićima. Mudrije je isključiti kofein dok dojite, jer je to stimulans koji može učiniti vašu bebu nemirnom. Ako pijete kofein, pokušajte da ne uzimate više od 300 mg dnevno, pri tom je:

• 1 šolja filter kafe = 140 mg; 1 šolja instant kafe = 100 mg

• 1 (250ml) konzerva energetskog pića = 80 mg (veće konzerve mogu sadržati i 160 mg)

• 1 šolja čaja = 75 mg

• 1 (50g) obična čokoladica = do 50 mg;

• 1 (354 ml) kola napitak = 40 mg


Alkohol

Najbezbednije je da ne konzumirate alkohol dok dojite. Ipak, jedne ili dve jedinice alkohola, jednom ili dva puta nedeljno, ne bi trebalo da predstavljaju problem. Jedna jedinica alkohola je: jedna mala čaša vina (125 ml), pola konzerve/flašice piva, čašica žestokog pića (25ml)

Ukoliko je moguće, ostavite dva do tri sata između konzumiraja alkohola i dojenja. Ovo obezbeđuje dovoljno vremena da alkohol napusti majčino mleko. Alternativna opcija je da iscedite mleko pre nego što popijete bilo koje alkoholno piće, tada se vaša beba može hraniti na flašicu (tj.možete preskočiti hranjenje). Veoma je važno da nikada ne spavate zajedno sa bebom ukoliko ste pili alkohol.

Riba

Poželjno je uključiti 2 porcije ribe nedeljno, ali kada dojite:

• Ograničite sabljarku, marlin ili ajkulu na jednu porciju nedeljno (visoka koncentracija žive)

• Ne konzumirajte više od 2 porcije masne ribe nedeljno (kao što je sveža tunjevina, losos, pastrmka, skuša, haringa, sardine, sardela).

Kikiriki i kravlje mleko

Može da se desi, da hrana koju pojedete/pijete u tragovima prelazi u majčino mleko, id a vaša dete bude preosetljivo na pojedine komponente. U tom slučaju, potrebno je izbegavati takvu hranu.

Ukoliko niste alergični na kikiriki ili orašaste plodove, nema razloga zašto bi trebali izbegavati.

Alergija na kravlje mleko (laktozu) je jedna od najčešćih alergija na hranu u detinjstvu, iako se najčešće ispoljava tokom uvođenja mešovite ishrane, može da se javlja i tokom dojenja. Simptomi uključuju: kožne reakcije (crveni osip, svrab, ekcem); otok (usne, lice i oko očiju); bol u stomaku ( povraćanje, kolike i vetrove, proliv ili zatvor); curenje ili začepljen nos.




0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page