top of page
jasna013

Šta je dijabetes?

Updated: Mar 11

Dijabetes, poznat i kao šećerna bolest, je poremećaj metabolizma koga karakteriše hronična hiperglikemija (povišen nivo šećera u krvi) zbog poremećaja izlučivanja insulina, delovanja insulina ili oboje. Dijabetes se javlja kada pankreas, ne proizvodi dovoljno hormona insulina. Insulin nam je neophodan da nosi šećer iz krvotoka u ćelije organizma. Kada šećer uđe u naše ćelije pretvara se u energiju, koja se odmah koristi ili se skladišti za kasnije.


Tipovi dijabetesa

Postoje dva glavna tipa dijabetesa: tip 1 i tip 2, a tu je još i gestacijski dijabetes (koji se dobija u trudnoći).


Dijabetes tip 1

Dijabetes tip 1 je autoimuna bolest. Telo počinje napadati pankreas i on prestaje normalno oslobađati insulin. Ovaj tip dijabetesa može biti uzrokovan genetskom predispozicijom. Osobe sa dijabetesom tipa 1 moraju uzimati insulin svaki dan, kako bi nadoknadili nedostatak ovog hormona. Dijabetes tipa 1 obično se javlja u detinjstvu ili adolescenciji, ali može se pojaviti i u bilo kom životnom dobu. Neki od simptoma dijabetesa tipa 1 su: povećana žeđ, učestalo mokrenje, gubitak težine, zamor, slabost i infekcije.


Dijabetes tip 2

Dijabetes tip 2 je najčešći oblik dijabetesa. Nekada se nazivao staračkim dijabetesom, jer često počinje u odrasloj dobi. Nažalost, s porastom postotka gojaznosti i prekomerne težine kod dece, sve veći broj dece pati upravo od dijabetesa tipa 2. Kod dijabetesa tipa 2, pankreas proizvodi insulin, ali ne dovoljno ili ga ćelije ne mogu iskoristiti. To dovodi do otpornosti na insulin ili smanjene osjetljivosti ćelija na insulin. Neki od simptoma dijabetesa tipa 2 su: povećana žeđ, učestalo mokrenje, zamor, zamućen vid, sporo zaceljivanje rana i infekcije.


Gestacijski dijabetes

Ovo je privremeni oblik dijabetesa koji se javlja kod nekih trudnica. Hormoni koje proizvodi posteljica mogu ometati delovanje insulina i uzrokovati visok nivo šećera u krvi kod majke i deteta. Gestacijski dijabetes obično se otkriva između 24. i 28. nedelje trudnoće. Neki od simptoma gestacijskog dijabetesa su: povećana žeđ, učestalo mokrenje i umor.


Image by macrovector



Faktori rizika za dijabetes

Faktori rizika za dijabetes tip 1 su:

  • Genetika

  • Druga oboljenja (alkoholizam, karcinom pankreasa, endokrinološka i virusna oboljenja)

Faktori rizika za dobijanje dijabetesa tipa 2 su:

  • Porodična anamneza o tipu 2 dijabetesa (roditelj, jedan blizanac)

  • Gojaznost

  • Starost (više od 45 godina)

  • Ranije utvrđen sindrom intolerancije glukoze (IGT) ili sindrom gubitka normalne glikemije našte (IFG)

  • Podaci o gestacijskom dijabetesu tokom trudnoće, ili rađanje deteta težeg od 4kg

  • Hipertenzija (140/90 mmHg)

  • HDL holesterol<35 mg/dl i/ili trigliceridi >250 mg/dl

  • Sindrom policističnih jajnika (PCO sindrom)


Dijabetes je ozbiljan zdravstveni problem koji zahteva stalnu medicinsku negu i samokontrolu šećera u krvi kako bi se sprečile akutne komplikacije. Takođe, važno je smanjenje rizika od dugoročnih problema kao što su bolesti očiju, bubrega, nervnog sistema i krvnih sudova.






18 views0 comments

Comments


bottom of page