Osobe koje boluju od dijabetesa treba da obrate pažnju na svoje navike spavanja i fizičke aktivnosti, jer one mogu da utiču na njihovu kontrolu šećera u krvi i rizik od komplikacija, prema novim smernicama Američke dijabetičke asocijacije (ADA). Ove smernice su deo godišnjeg izveštaja koji sadrži najnovije preporuke zasnovane na naučnim dokazima za prevenciju, dijagnozu i lečenje dijabetesa i predijabetesa.
Prema smernicama, osobe sa dijabetesom treba da spavaju najmanje sedam sati dnevno, jer nedostatak sna može da poremeti nivo hormona koji regulišu apetit, metabolizam i stres. Nedovoljno spavanje takođe može da dovede do povećanja upale, krvnog pritiska i otpornosti na insulin, što može da pogorša stanje osoba sa dijabetesom. Da bi poboljšali kvalitet sna, osobe sa dijabetesom treba da imaju redovnu rutinu spavanja, da izbegavaju kofein, alkohol i nikotin pre spavanja, da drže spavaću sobu tamnom, tihom, opuštajućom i hladnom, i da uklone elektronske uređaje kao što su televizori, računari i pametni telefoni iz spavaće sobe.
Pored spavanja, fizička aktivnost je takođe važna za osobe sa dijabetesom, jer pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi, smanjenju rizika od srčanih i bubrežnih bolesti, održavanju zdrave težine, poboljšanju raspoloženja i spavanja, i jačanju mišića i kostiju. Smernice preporučuju da osobe sa dijabetesom budu fizički aktivne najmanje 150 minuta nedeljno umerenog intenziteta, ili 75 minuta nedeljno visokog intenziteta, ili kombinaciju oba. Takođe, treba da uključe vežbe koje jačaju sve glavne grupe mišića (noge, kukove, leđa, stomak, grudi, ramena i ruke) najmanje dva puta nedeljno. Primeri umerenih fizičkih aktivnosti su brzo hodanje, kućni poslovi, košenje trave, ples, plivanje, biciklizam i igranje sportova. Ove aktivnosti rade velike mišiće, povećavaju rad srca i ubrzavaju disanje, što su važni ciljevi za kondiciju. Vežbe istezanja pomažu da se poveća fleksibilnost i spreči bolnost nakon fizičke aktivnosti.
Da bi započeli i održali zdrave navike spavanja i fizičke aktivnosti, osobe sa dijabetesom treba da pronađu aktivnosti koje im se sviđaju i koje mogu da rade redovno, da imaju partnera ili podršku, da postave realne i specifične ciljeve, da prate svoj napredak i da se nagrađuju za svoj trud. Takođe, treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre nego što započnu novi program fizičke aktivnosti, i da provere svoj nivo šećera u krvi pre i posle vežbanja, kako bi izbegli hipoglikemiju (nizak nivo šećera u krvi) ili hiperglikemiju (visok nivo šećera u krvi).
Ove smernice su deo šireg pristupa lečenju dijabetesa koji uzima u obzir i socijalne determinante zdravlja, kao što su pristup zdravstvenoj nezi, obrazovanje, prihod, rasna i etnička pripadnost, pol, geografski položaj, jezik, kultura, religija i druge faktore koji mogu da utiču na zdravstvene ishode i nejednakosti. Cilj je da se poboljša kvalitet života i zdravlje osoba sa dijabetesom i da se smanji teret ove hronične bolesti na pojedince, porodice i društvo.
Prema:
American Diabetes Association Releases 2023 Standards of Care in Diabetes to Guide Prevention, Diagnosis, and Treatment for People Living with Diabetes
Sleep for a Good Cause
New Diabetes Guidelines: New Focus on Weight Loss, Sleep, and Continuous Glucose Monitors
Comments