top of page
jasna013

Insulinska terapija, vrste insulina i tehnika davanja insulina

Updated: Mar 11


Insulin, ključni hormon u regulaciji nivoa šećera u krvi, igra vitalnu ulogu u procesu prenosa glukoze iz krvi u ćelije, pružajući im potrebnu energiju nakon obroka. Ova esencijalna funkcija postaje presudna za pacijente s dijabetesom tipa 1 i tipa 2, koji koriste insulin kao supstituciju zbog nedostatka prirodnog proizvodnog kapaciteta organizma.


Cilj insulinske terapije je kompenzacija za oštećeno i/ili nedovoljno dejstvo insulina u organizmu, a pristup terapiji prilagođava se individualnim potrebama svakog pacijenta. Lekar, na osnovu svoje ekspertize, odabira odgovarajući preparat insulina.

Kod dijabetesa tipa 1, često se primenjuje intenzivan režim insulinske terapije sa četiri dnevne doze, dok se kod dijabetesa tipa 2 preferira režim s jednom ili dve dnevne doze insulina, uz eventualne modifikacije terapije tabletama.


Vreme uzimanja insulinske injekcije prilagođava se individualnim faktorima poput nivoa šećera u krvi, aktivnosti, te vrste i vremena obroka. Početna doza i vrsta insulina određuju se prema karakteristikama pacijenta, uključujući telesnu težinu, uzrast i trajanje dijabetesa. Važno je naglasiti da se doza insulina ne bi trebala povećavati ili smanjivati za više od 2-4 jedinice ili za 10%.


Insulin može biti dostupan u bočicama (patronama) ili u obliku olovke (penkale), pri čemu su penovi jednostavni za upotrebu i omogućavaju precizno doziranje. Važno je proučiti uputstva pre prve primene, a igle se koriste za jednokratnu upotrebu.

Strah od uboda iglom je čest, ali je važno napomenuti da je merenje nivoa šećera iz prsta često bolnije od samog davanja insulina u potkožno tkivo!


Različite formulacije insulina, poput kratko i brzodelujućih, srednjedelujućih, i dugodelujućih, prilagođavaju se individualnim potrebama i rasporedu obroka. Skladištenje insulina zahteva pažljivost, čuvanje u frižideru na +4ºC, a pre primene treba ga ostaviti da se zagreje na sobnoj temperaturi.

Važno je da se korišćeni materijali, poput igala i šprica, pravilno odlažu u nepropusne posude prema savetima lekara i farmaceuta. Sve ove smernice zajedno čine integralni deo pravilnog upravljanja dijabetesom i insulinske terapije.


Svaki pacijent s dijabetesom ima jedinstvene potrebe, a različite vrste insulina pružaju raznolike mogućnosti za zadovoljenje tih potreba. Evo dodatnih informacija o nekim vrstama insulina koje su često deo insulinske terapije:

Brzodelujući Insulin:

Humulin R, Novolin R: Ovo su bistri humani insulin koji se primenjuje 30 minuta pre obroka. Pruža brzu apsorpciju glukoze i pomaže u kontroli nivoa šećera tokom obroka.

Analozi Humalog, Novolog, Apidra: Brzodelujući insulinski analozi koji se primenjuju 15 minuta pre ili neposredno pre obroka. Imaju brži početak delovanja u odnosu na Humulin R i Novolin R.

Srednjedelujući Insulin:

Humulin 70/30, Novolin 70/30, Humalog Mix 75/25, Novolog Mix 70/30: Mutni insulini koji su mešavina duže delujućeg (70-75%) i brzodelujućeg insulina (25-30%). Koriste se pre obroka ili pre spavanja, obično dva puta dnevno.

Dugodelujući Insulin:

Lantus, Levemir: Dugodelujući insulin obezbeđuje osnovni nivo insulina tokom dužeg vremenskog perioda. Lantus se često uzima jednom dnevno, dok se Levemir može uzimati jednom ili dva puta dnevno. Ovi insulin pomažu održavanju stabilnih nivoa šećera između obroka.

Obrok Insulin:

Inzulinski analozi: Ovi insulini su dizajnirani da imitiraju prirodni odgovor organizma na unos hrane. Daju se neposredno pre ili nakon obroka kako bi pomogli u kontroli naglog povećanja nivoa šećera.

Pomoćni Insulini:

Insulin za korekciju: Koristi se za brzo ispravljanje visokih nivoa šećera u krvi između obroka.

Basal-bolus terapija: Kombinacija dugodelujućeg i brzodelujućeg insulina za simulaciju prirodnog insulinskog ciklusa organizma.


Važno je naglasiti da lekar prilagođava vrstu i dozu insulina prema individualnim karakteristikama pacijenta, uključujući telesnu težinu, uzrast, tip dijabetesa i životni stil. Redovna saradnja sa zdravstvenim stručnjakom ključna je za postizanje optimalne kontrole nivoa šećera u krvi i efikasnu upotrebu insulinske terapije.


Tehnika davanja insulina:

° Proverite bočicu insulina pre upotrebe - zamenite ako je potrebno.

° Operite ruke. Ako koristite mutan insulin, nežno okrenite (trljajte) bočicu između ruku.

° U slučaju penkala, povucite klip penkale i okretanjem izaberite odgovarajući broj jedinica insulina koji treba da ubrizgate.

° Dezinfikujte kožu alkoholom ili vodom i sapunom.

° Skinite zaštitinik sa igle.

° Uštinite kožu, držite penkalu kao olovku i ubodite pod uglom od 45 do 90 stepeni, zavisno od količine uštinutog potkožnog tkiva. Svaki put menjajte mesto injekcije, u smeru kazaljke na satu.

° Sledeća injekcija treba da bude najmanje 4 prsta od mesta poslednjeg davanja.

° Oprez, pripazite na hipoglikemiju. Ako ste nervozni i uznemireni, uzmite brz izvor šećera (sok, tvrdi bombon).








22 views0 comments

Comments


bottom of page